فرق سنگ آنتیک و سنگ مصنوعی

امروزه برای نمای داخلی و یا خارجی ساختمان از متریال و مصالح مختلفی استفاده می‌ شود. یکی از محبوب ترین این مصالح که قدمتی تاریخی دارد و از دیرباز در بنای ساختمان ها به کار رفته و هم اکنون توانسته جایگاه ارزشمندی در طراحی دکوراسیون به خود اختصاص بدهد، سنگ می باشد. در زمان های گذشته فقط از سنگ های آنتیک طبیعی برای دکوراسیون ساختمان استفاده می شد اما امروزه همگام با پیشرفت علم و تکنولوژی های به وجود آمده، متریالی به بازار عرضه شده اند تحت عنوان سنگ مصنوعی، که به لحاظ ظاهری بسیار شبیه به سنگ های طبیعی هستند اما دارای یکسری تفاوت نیز می باشند. به همین دلیل این مقاله را به موضوع فرق سنگ آنتیک و سنگ مصنوعی اختصاص داده ایم تا بیشتر با خصوصیات، ویژگی و تفاوت های این دو آشنا شویم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، پیشنهاد می کنم تا انتهای مقاله ما را همراهی بفرمایید.

طراحی دکوراسیون و نمای ساختمان با استفاده از سنگ

طراحی دکوراسیون داخلی و زیبا سازی فضای خارجی ساختمان بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. در واقع زیبا سازی امروزه به فاکتوری مهم و کلیدی در ساخت سازه و بنا تبدیل گردیده است. سنگ ها به دلیل این که از دوام و پایداری بالاتری برخوردار هستند به طور گسترده ای در نمای ساختمان‌ ها مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه در کنار سنگ های آنتیک طبیعی از سنگ مصنوعی نیز به کار گرفته می شود. هر کدام از این مصالح به دلیل برخورداری از ویژگی های منحصر به فرد به منظور ارتقاء سطح زیبا بخشی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

سنگ آنتیک از کنار هم قرار گرفتن خرده سنگ ها و قطعات شکسته شده، به وجود می آید. به بیانی دیگر با استفاده از چسب های مخصوص رزینی، قطعات سنگ را در کنار یکدیگر می چسبانند و آن را با طرح هایی زیبا روانه بازار می کنند. به عنوان نمونه، تکه هایی از سنگ مالون و تراورتن را با چسب رزینی می چسبانند و به عنوان یک سنگ آنتیک منحصر به فرد وارد بازار مصرف می کنند.

هر سنگی که از قابلیت برش برخوردار باشد را می توان در دسته سنگ های آنتیک به حساب آورد. بر اساس روش ساخت سنگ آنتیک به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم می گردد. برای این که با ویژگی و خصوصیات این دو سنگ بیشتر آشنا شویم در ادامه قدری در مورد چیستی آن ها صحبت خواهیم نمود.

سنگ آنتیک چیست

سنگ آنتیک در نمای ساختمان

سنگ آنتیک طبیعی چیست؟

همه ما سنگ طبیعی را می شناسیم و شاید نیازی به معرفی آن نباشد. سنگ های طبیعی در واقع مواد جامدی هستند که از پوسته زمین به وجود می آیند. حال سنگ آنتیک طبیعی در واقع همان قطعات کوچک و برش خورده از انواع سنگ های طبیعی است. به دلیل این که سنگ طبیعی از نظر رنگ، جنس، شکل ظاهری و … تنوع دارد، سنگ آنتیک به عمل آمده نیز با طرح و رنگ های مختلفی به بازار عرضه می گردد. از انواع سنگ آنتیک طبیعی موجود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مرمر
  • گرانیت
  • تراورتن
  • دیوریت
  • بازالت
  • دیاباز
  • ماسه سنگ
  • سنگ لوح

سنگی برای آنتیک مناسب است که هم سختی کمتری داشته باشد و هم این که در برابر اسید مقاومت پایینی از خود نشان دهد. از این رو در بین تمام سنگ هایی که اشاره نمودیم تراورتن مناسب ترین سنگ آنتیک به حساب می آید. در حال حاضر سنگ های آنتیک طبیعی بیشترین درصد از انواع سنگ های موجود در بازار را به خود اختصاص داده اند.

سنگ مصنوعی چیست؟

سنگ مصنوعی نیز از دسته سنگ های آنتیک به حساب می آید. یعنی از کنار هم قرار گرفتن تکه های کوچکتر سنگ به وجود آمده است. این نوع متریال همان طور که از نام آن بر می آید کاملا مصنوعی و به نوعی مهندسی شده است. به این نوع از سنگ ها سمنت پلاست نیز گفته می شود. این نوع از متریال، ترکیبی از سنگ طبیعی با یکسری افزودنی دیگر است که طی فرایندهای پلیمریزاسیون و هیدراتاسیون با کمک تجهیزات به خصوصی به وجود می آیند. به بیانی دیگر این نوع سنگ از ترکیب سنگ دانه ‌های طبیعی، ترکیبات نانو، مواد افزودنی پلیمری و … طی یکسری مراحل و فرایند شکل می گیرد. سنگ مصنوعی به دلیل تنوع در طرح و رنگ به طور گسترده ای در نمای داخلی و بیرونی ساختمان به کار می رود.

 

مشاوره رایگان :
02191003979
09106364367

برای دریافت دوره رایگان تولید سنگ مصنوعی اینجا کلیک کن

تفاوت بین سنگ آنتیک و مصنوعی چیست؟

حال که با سنگ آنتیک طبیعی و سنگ مصنوعی آشنا شدیم بیشتر می توانیم به تفاوت بین این دو پی ببریم. از مهمترین تفاوت بین این دو می‌توان اشاره ای به موارد زیر نمود:

-از نظر تنوع در طرح و رنگ

یکی از ویژگی های حائز اهمیت سنگ مصنوعی در مقایسه با آنتیک طبیعی، تنوع در طرح، مدل و رنگ است. این سنگ از طرح و رنگ هایی بسیار خاص و جذاب برخوردار می باشد و استفاده از آن بر روی نمای داخلی و بیرونی ساختمان فضایی بسیار زیبا و شکیل ایجاد می کند. همین ویژگی موجب شده تا در سال های اخیر با استقبال خوبی از سوی مصرف کنندگان مواجه گردد.

-از نظر نصب آسان

همان طور که اشاره نمودیم سنگ مصنوعی مهندسی شده است و طی فرایند خاصی در اندازه های مختلفی تولید می شود. این تنوع در اندازه های مختلف موجب شده تا نیازی به برش کاری نداشته باشد. همچنین برای اجرای این نوع از سنگ ها نیازی به ساختار متخلخل نیست. به همین دلیل از نصب بسیار آسانی برخوردار است. این در حالی است که سنگ آنتیک طبیعی برای این که قابلیت استفاده داشته باشد بایستی در اندازه های مختلف بریده گردد. این امر علاوه بر این که کار نصب را سخت تر می کند هزینه های جانبی را نیز به طور قابل توجهی افزایش می دهد.

-از نظر مقاومت بالا در برابر شرایط محیطی

از دیگر تفاوت بین سنگ آنتیک و سنگ مصنوعی می توان به ساختار بین این دو اشاره نمود. سنگ مصنوعی به دلیل تخلخل بسیار پایینی که دارد از مقاومت بالایی در برابر نفوذ آب و رطوبت برخوردار می باشد. از این رو نصب و اجرای آن برای مکان های مرطوب نسبت به سنگ آنتیک طبیعی ارجحیت دارد. این تخلخل پایین موجب شده تا در برابر کپک و قارچ دوام و پایداری بسیار بالاتری داشته باشد. سنگ مصنوعی در برابر یخ زدگی، فشار، انعطاف پذیری، خراش و … در وضعیتی به مراتب بهتر از سنگ طبیعی قرار دارد. به همین دلیل نصب آن ر روی نمای داخلی و خارجی از دوام و ماندگاری خارق العاده ای برخوردار می باشد. بر روی این نوع از سنگ های مهندسی شده شرایط آب و هوایی کمتر تاثیر می گذارد در نتیجه در برابر شوره و کپک زدگی مقاومت و پایداری بی نظیری دارند.

-از نظر قیمت

بین سنگ آنتیک طبیعی و مصنوعی از نظر قیمت تفاوت هایی دیده می شود. سنگ مصنوعی به دلیل شیوه تولید، نحوه انتقال آن به بازار، ضخامت پایین و … قیمتی کمتر دارد. بدین ترتیب خرید آن برای بسیاری از افراد کاملا اقتصادی و مقرو به صرفه می باشد.

-از نظر وزن و ضخامت

سنگ های مصنوعی نسبت به سنگ های آنتیک طبیعی از قابلیت انعطاف پذیری بالایی برخوردار هستند، ضخامت پایینی دارند و بسیار نیز سبکتر می باشند. از این رو جا به جایی و حمل آسانی دارند.

کلام پایانی

سنگ ها چه از نوع آنتیک و یا چه مصنوعی از مهمترین متریال و مصالح در ساخت و ساز به حساب می آیند. به دلیل تنوع بالایی که از نظر رنگ، طرح و مدل دارند به طور گسترده ای برای دکوراسیون داخلی و یا نمای بیرونی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. وجود این نوع سنگ ها نقش ارزنده ای را در زیبا بخشی محیط ایفا می کنند. بین سنگ آنتیک و سنگ مصنوعی از ابعاد مختلفی تفاوت وجود دارد که در این مقاله سعی نمودیم به پاره ای از مهمترین آن ها اشاره کنیم.

دریافت مشاوره رایگان

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

Scroll to Top