رشد روز افزون جمعیت و نیاز به ساخت و ساز از یک سو و گرایش عموم به معماری مدرن از سویی دیگر موجب شده تا در کنار سنگ‌ های طبیعی از مصالح متنوع دیگری تحت عنوان سنگ مصنوعی هم استفاده شود. بدین ترتیب از هر کدام از این مصالح بسته به حسن سلیقه، میزان بودجه و شرایط آب و هوایی می ‌توان برای اجرای نما به کار گرفت.

در حال حاضر تولید سنگ مصنوعی تراورتن به دلیل بازار پسندی خارق العاده در صدر انواع سنگ نماها قرار دارد. اگر این سنگ را بر روی نمای ساختمان دیده اید و خاص بودن آن نظر شما را به خود جلب نموده یا در مورد آن بسیار شنیده اید یا قصد دارید از آن برای ساخت و ساز و ایجاد نمایی منحصر به فرد استفاده کنید، پیشنهاد می‌ کنیم تا انتهای مطلب ما را همراهی بفرمایید. چرا که می خواهیم به طور مفصل شما را با چیستی و ماهیت سنگ تراورتن آشنا نماییم.

سنگ مصنوعی تراورتن چگونه سنگی است؟

همان طور که می دانید بشر از دیرباز از سنگ به عنوان مصالح اصلی و کاربردی در ساخت و سازها استفاده نموده است و امروزه نیز همچنان از ماتریال غالب به حساب می آید. سنگ های طبیعی از نظر طرح و رنگ محدودیت دارند و در دنیای مدرن امروز نمی توانند پاسخگوی تمامی سلایق باشند. از طرفی برخی از این سنگ ها نیز قابلیت استفاده در نمای ساختمان را ندارند. این قبیل از مشکلات انسان را به این فکر انداخت تا با کمک تکنولوژی و پیشرفت های صورت گرفته بتواند سنگ‌هایی تولید کند که از نظر طرح، رنگ، ویژگی ساختاری و … انعطاف بیشتری داشته باشند. این سنگ ها تحت عنوان سنگ مصنوعی شهرت دارند و در انواع مختلفی نیز موجود می باشند.

سنگ تراورتن مصنوعی رهیافت
سنگ مصنوعی تراورتن با رنگبندی و رگه های مختلف

سنگ تراورتن مصنوعی نما نوعی سنگ است که به دلیل تنوع در طرح و مدل و همچنین مقاومت در برابر شرایط سخت محیطی توانسته جایگزین سنگ های طبیعی در بازار کشورمان باشد. امروزه این سنگ از کاربرد و قابلیت فراوانی در بخش ساخت و ساز برخوردار است. این سنگ در رده سنگ های تزئینی قرار دارد از این رو بیشترین کاربرد آن در دکوراسیون داخلی و نمای ساختمان است.

سنگ مصنوعی تراورتن ساختاری متخلخل و نواری دارد که به خوبی می تواند در برابر تغییرات دمایی و جوی از خود مقاومت و پایداری نشان دهد. ویژگی سنگ مصنوعی تراورتن تا حد زیادی وابسته به نحوه تولید و ماهیت ساختاری آن می باشد. به عنوان مثال هر چه میزان مواد محلول در آب بیشتر باشد، رنگ سنگ تیره تر خواهد بود. به همین دلیل با توجه به نوع مواد به کار رفته می تواند به دو صورت روشن و یا تیره باشد. یا مقاومت این نوع از سنگ ها به ترکیبات موجود در آن ها بستگی دارد. یقینا سنگ‌هایی که از مواد مقاوم و پایدار تری ساخته می شوند از دوام بهتری در برابر عوامل محیطی برخوردار هستند.

ترکیبات سنگ مصنوعی تراورتن

تراورتن از جمله متریالی است که در طبیعت به وفور یافت می شود. از متریال غالب در نمای ساختمان است چرا که به دلیل ویژگی های ساختاری از مقاومت بالایی در برابر شرایط محیطی برخوردار می باشد. به همین دلیل در صنعت ساخت و ساز، سنگی محبوب و کاربردی است. به دلیل محبوبیت این سنگ، امروزه نیز به صورت مصنوعی ساخته می شود تا بتواند نیاز بازار را پوشش دهد. سنگ مصنوعی تراورتن همان طور که از نام آن بر می آید به صورت مصنوعی تولید می گردد و از طریق افزودن یکسری ترکیبات و بر اثر واکنش‌هایی شیمایی به وجود می آید. در واقع تراورتن مصنوعی نوعی بتن به شکل فرآوری شده است.

رزین سنگ مصنوعی
رزین یکی از مواد تشکیل دهنده سنگ مصنوعی تراورتن

در ساخت این بتن یکسری مواد به کار رفته تا مقاومت تراورتن به طور قابل توجهی افزایش یابد و طرح و رنگی متنوع شکل بگیرد. از مهمترین ترکیبات سنگ مصنوعی تراورتن می توان اشاره ای به موارد زیر نمود:

 • شن
 • ماسه
 • پودر سنگ
 • رنگ های پودر معدنی (رنگدانه)
 • بتن فرآوری شده
 • سیمان
 • پوکه های معدنی (مینرال های پر کننده)
 • مواد روان کننده بتن
 • رزین پلیمری (چسباننده)

ویژگی سنگ مصنوعی تراورتن

از مهمترین ویژگی سنگ مصنوعی تراورتن می توان به وزن سبک و پایین اشاره نمود. این ویژگی به لحاظ ایمنی ساختمان، بسیار حائز اهمیت می باشد. این نوع از سنگ ها معمولا در وزن های مخصوص 1600 الی 1700 کیلوگرم بر متر مکعب ساخته می شوند که نسبت به سنگ های طبیعی وزن پایین تری دارند. از این رو نصب و اجرای آن ها سبب افزایش بیش از حد وزن ساختمان نمی‌شود. این امر اثر زلزله بر روی ساختمان را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.

از دیگر ویژگی ارزشمند ساخت سنگ مصنوعی تراورتن، عدم نفوذ پذیری آب است. می توان گفت که قابلیت جذب آب در این نوع از سنگ ها در حد صفر می باشد. از این رو نصب و اجرای آن ها در مکان های مرطوب و مناطقی با شرایط محیطی نامناسب گزینه ای مناسب می باشد. برخلاف سنگ های طبیعی به لحاظ ابعاد تولیدی و یا حتی نصبی محدودیتی ندارند. بدین معنی که در ابعاد بسیار بزرگ و یا بسیار کوچک تولید می شوند. در ضمن نیازی به برش ندارند. از این رو تلفات و هدر رفتی هم در زمان نصب نخواهند داشت. از دیگر ویژگی این محصول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تنوع در طرح، رنگ و مدل
 • کشش و فشار بالاتر در مقایسه با سنگ ها طبیعی
 • انسجام بالا
 • مقاومت در برابر شرایط جوی و محیطی
 • نصب راحت و آسان
 • چسبندگی بالا با ملات سیمان
 • قابلیت استفاده برای اجرا در نمای داخلی و خارجی
 • قابل استفاده برای نماهایی با ارتفاع زیاد
 • ضریب ترک خوردگی پایین
 • اسکوب بودن چهار گوشه سنگ

آشنایی با انواع سنگ تراورتن مصنوعی نما

همان طور که اشاره نمودیم سنگ مصنوعی تراورتن از نظر طرح، رنگ و مدل در اقسام و انواع مختلفی موجود است. از این رو خریداران متناسب با سلیقه، میزان بودجه، مدل ساختمان، شرایط اقلیمی منطقه و … می توانند سنگ مد نظر خود را انتخاب نمایند. از نظر طرح و رنگ سنگ مصنوعی تراورتن در انواع زیر تولید و روانه بازار می گردد:

 • تراورتن بی موج
 • تراورتن سوزنی
 • تراورتن ابر و بادی
 • تراورتن گاوی
 • تراورتن موج کبریتی

در این مدل از سنگ های مصنوعی همچون سنگ های طبیعی رگه هایی از رنگ های قهوه ای روشن، قرمز، سیاه و کرمی نیز به کار رفته تا زیبایی و جلوه ای منحصر به فرد به آن ببخشد.

قالب سنگ مصنوعی تراورتن

برای ساخت و تولید سنگ مصنوعی تراورتن به تجهیزات، ماشین آلات و دستگاه های مختلفی نیاز است که در واقع بدون آن ها امکان تولید وجود نخواهد داشت. پس آن دسته از افرادی که پس از طی نمودن دوره آموزش سنگ مصنوعی تراورتن در فکر راه اندازی خط تولید این متریال هستند، بایستی ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز را نیز تهیه نمایند. یکی از این تجهیزات ضروری، قالب است که برای قالب بندی یا همان شکل بندی سنگ مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرد.

از اصلی ترین مراحل در تولید سنگ تراورتن مصنوعی نما، قالب بندی است. وقتی که مواد آماده شد به منظور ایجاد طرح و شکل بایستی در درون قالب های مخصوص قرار بگیرد. قالب سنگ مصنوعی تراورتن از نظر جنس در انواع ای بی اس (ABS)، پی وی سی (PVC)، شیشه‌ ای نشکن و … موجود است. قالب ای بی اس سنگ مصنوعی در مقایسه با سایر انواع قالب متداول تر می باشد. قالب ای بی اس به دلیل داشتن سطحی صیقلی موجب تولید محصولاتی روشن و شفاف می گردد.

برای ایجاد سنگ مصنوعی ایده آل، علاوه بر کیفیت مواد اولیه بایستی از قالب های مناسب هم استفاده نمود. قالب های به کار رفته باید از سطحی صاف برخوردار باشند چرا که تاثیر مستقیم بر روی وضوح طرح ایجاد شده می گذارند. علاوه بر این لازم است که قالب ها قابلیت انعطاف پذیری داشته باشند تا وقتی پیوندهای شیمیایی تشکیل می گردد یا سیال به صورت جامد در می آید، حالتی تابیده پیدا نکنند. همچنین قالب باید به گونه ای باشد که ملات به راحتی و بدون پریدگی و شکستگی از آن جدا شود.

قالب نوع ای بی اس (ABS) به دلیل داشتن ویژگی هایی همچون منعطف بودن و داشتن سطحی صاف، برای قالب گیری بسیار مناسب می باشند. قیمت قالب سنگ مصنوعی تراورتن بسته به ابعاد، جنس، کیفیت، نوع طرح، قابلیت و … متفاوت است. یقینا هر چه که قالب کاربردی تر باشد و از ویژگی های ارزشمندتری در جهت تولید سنگ برخوردار باشد با قیمت بالاتری به دست مشتری می رسد.

آموزش ساخت سنگ مصنوعی تراورتن

سنگ مصنوعی تراورتن به دلیل داشتن قیمتی مناسب و تنوع از نظر طرح و رنگ، در سال های اخیر با استقبال خوبی از سوی متقاضیان مواجه گردیده است. همین بازار پر تقاضا و مصرف بالا موجب شده تا در مقایسه با سایر سنگ های طبیعی از فروش خارق العاده ای برخوردار باشد. از این رو راه اندازی خط تولید سنگ مصنوعی تراورتن می تواند با سودآوری خوبی برای تولید کننده همراه باشد.

اگر در پی راه اندازی این کسب و کار هستید پیشنهاد می کنیم قبل از هر گونه، اقدام آموزش های لازم را در این زمینه ببینید تا بتوانید با تخصص و مهارت بالا مشغول به کار شوید. در همین راستا، گروه آموزشی رهیافت با برخورداری از کادری مجرب آموزش صفر تا صد ساخت سنگ مصنوعی را به صورت جامع و کاملا تخصصی ارائه می دهد.

مشاوره رایگان :
02191003979
09106364367

برای دریافت دوره رایگان تولید سنگ مصنوعی اینجا کلیک کن

 

کامل ترین دوره آموزش تولید سنگ مصنوعی

 

 

شما می توانید با فالو کردن پیج اینستاگرام رهیافت، اطلاعات بیشتری به صورت روزانه در صنعت سنگ مصنوعی دریافت کنید. 

دریافت مشاوره رایگان

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد